Gün batımı fotoğrafları nasıl çekilir..

Sabahgezintisi

Gün batımı fotoğrafları çekilmesi en zevkli fotoğraflardan, gün batımı anları da fotoğrafa ilginiz sayesinde seyredebileceğiniz nadir güzelliklerden biridir.

Günbatımı fotoğrafında açı gerçekten çok önemlidir. Seçeceğiniz objektif mümkün olduğu kadar geniş açılı bir objektif olursa daha iyi olacaktır. Fotoğrafı çekmeyi planladığımız mekânı bir iki gün gözlemlemek, daha iyi bir fotoğraf çekimi açısından önemlidir. Fotoğrafını çekeceğimiz mekana gün batımından veya doğmadan çok daha erken bir saatte gitmemiz faydamıza olacaktır.Böylelikle gün batımı veya doğumundan once doğaya yayılan en güzel tonları gözlemleyebilir ve bu anların fotoğrafını çekebilirsiniz.

Gün batımı fotoğrafları için en uygun dönemler güneş ışığının eğik geldiği bahar dönemleri olmakla birlikte yaz aylarında da nefis manzaralar yakalayabilirsiniz. Özellikle de yağmur sonraları gün batımlarında daha fazla kızıllık olacaktır. Bulutlu bir günde ise gün batımı manzarası fotoğrafınıza çok güzel bir görünüm katacaktır.

Gün batımı fotoğrafı illaki deniz veya göl olan bir yerde çekilecek diye bir kaide yoktur ve içinde güneş olmadı da gerekmiyor. Gün batımında bir şehrin, bir caminin veya o şehre anlam katan bir sanat eserinin silüetini de çekebilirsiniz. Oluşturacağınız kompozisyon sizing bakış açınıza kalmıştır. Ayrıca çekim yapmadan once eğer bir deniz kenarında iseniz bir kayık, gemi veya kıyıdaki insanlar veya sizin kadraja ekleyeceğiniz bir kişi fotoğrafınıza anlam katacaktır.

Gün batımı fotoğrafları çekerken yanımızda bir tripod ve eğer isterseniz bir wireless veya kablolu uzaktan kumanda olması fotoğraflarımızda titreme etkisini önlemek açısından önemlidir.
Eğer geniş açı bir lensimiz varsa önümüzdeki manzaradan daha iyi bir randıman alabiliriz. Kadrajımızı ayarladıktan sonra, makinemiz Manuel (M) ayarda diyaframı (f) 9-10-11 olarak seçmemiz gerekmektedir. Kural olarak ISO ayarımız 100 de kalmalı. Genelde f11 diyafram ve 1/30 enstantane gün batımı fotoğraflar için uygun değerler olmasına rağmen hava koşulları herşeyden önemlidir. Ayrıca pozlama telafisi ayarlarını da -1 veya daha yukarısına getirebiliriz. Çekimimizin iyi olması için ölçüm yaptığımız değerlerin dışında bir alt ve bir üst değerlerde de çekiml denemesi yapmalısınız.

Bununla birlikte gün batımı ve doğumu hızlı bir şekilde gerçekleştiği için daha öncesinden planlama yapmanız çok önemlidir. Ayrıca yanınızda gerekli ekipmanlarınız; lensleriniz, filtreleriniz, tripodunuz, bataryanız, hafıza kartlarınız hazır olsun çünkü fotoğrafta anlar çok önemlidir.

Gün batımı fotoğrafları çekerken dikkat etmemiz gereken başka bir konu da fotoğrafta kompozisyondur. İçinde deniz veya göl olan bir gün batımı fotoğrafı çekiyorsanız fotoğraf (Örneğin aşağıdaki fotoğraf gibi) makinenizin vizöründen bakarken manzarayı ya da gördüğünüz görüntüyü 3 parçaya bölüp kara kısmını aşağıdaki gibi 1/3 kısımda, deniz veya gökyüzü kısmını da 2/3 kısımda bırakarak fotoğraf kurallarına daha uygun fotoğraflar çekebilirsiniz. Her ne kadar fotoğrafta kurallar bozulabilirse de ilk tecrübelerimizi kurallara uygun çekersek öğrenmemiz daha iyi olur.

People-on-the-deck

Aşağıdaki fotoğraftaki gibi içinde ağaçlar olan fotoğraflar gün batımında çekebileceğimiz güzel fotoğraflardır. Ağaçların silüetleri fotoğraflarımızda güzel görüntüler oluşturabilir. Yalnız dikkat etmeniz gereken nokta 1/3 kuralını iyi bir şekilde uygulamaktır. Bu kural isterseniz 1/5, 1/7 veya 1/8 oranında da gerçekleşebilir.

Canli_balik

Aşağıdaki Sultanahmet Camii fotoğrafı gibi tarihi eserleri gün batarken çektiğimizde çok güzel silüetler elde edebiliriz. Dikkat etmemeiz gereken kural fotoğrafınızı çekeceğimiz mimari eserin fotoğraftaki kompozisyon içindeki dengeli yerleşimidir. 1/3 kuralına böyle fotoğraflarda da önem vermeliyiz.

Eminonu Camii

İyi çekimler

Ayşegül Ayanoğlu

No comments yet.

Leave a reply