3 Aralık Dünya Engelliler Günü

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Siz hiç tekerlikli sandalyede oturup koşmayı denediniz mi?
Siz hiç gözlerinizi bağlayıp annenizi görmeyi denediniz mi?
Siz hiç kollarınızı bağlayıp birinin size yemek yedirmesini, su içirmesini beklediniz mi?
Siz hiç konuşmayıp şarkılar söylemek istediniz mi?
Siz hiç duymayıp kordon da martıların sesini dinlemek istediniz mi?
Siz zihinsel engelli yerine gerizekalı yada deli demeyi mi tercih ediyorsunuz?
Siz hiç engelli bir yakınınıza, arkadaşınıza baktınız, ilgilendiniz, ona yardımcı oldunuz mu?
Siz hiç küçük bir çocuğu tekerlikli sandalyesinden kucaklayarak alıp belediye otobüsüne bindiniz mi?

Tüm engelli kardeşlerimizin 3 Aralık Dünya Engelleiler Günü kutlu olsun. Umarım onlar için tüm engelerin bir an evvel kalması için tüm çalışmalar yapılır.

Londra’da yaşadığım süre içinde engelli bir adam tanımıştım. Adamın kolları ve bacakları yoktu ve bir tekerlekli sandalyeye mahkumdu. Bir kaç keç kaldığı zor durumdan onu kurtarmak için yardım teklif etmiş her seferinde de reddedilmiştim. Bana her seferinde ‘ben yaparım’ demiş ve sorunu halletmişti. Uzun süre o adamı çalıştığım yere girip çıkarken izledim ve zaten Londra’da insan hakları, eşitlik konusunda insanlar aşmışlar ve engelliler için o kadar çok düzenleme yapılmış ki o insanlar kendilerini normal insandan farklı görmüyor. Bir çok hakları var. Her yere rahat gidip gelebiliyorlar. Otobüsler ve ulaşım onlar için sorun değil. Zamanla bu durumu ve onların engelsizler ile aralarındaki haklar açısından eşitliği görünce o iki kolo ve iki bacağı olmayan adamın yardım istememesini veya yardımımı kabul etmemesini anladım.

Umarım bu tarz gelişmeler Türkiye’de de olur ve kimse farklılıklarından veya engellerinden dolayı zor durumda kalmaz hiç bir zaman.

Ayşe Gül Ayanoğlu

 

Copyright © Ayşe Gül Ayanoğlu Tüm hakları saklıdır. Fotografçının yazılı izni olmadan kullanılamaz.
Copyright © ; Ayse Gul Ayanoglu. All rights reserved. My images may not be reproduced in any form without my written permission.

No comments yet.

Leave a reply